Klasyk jako inwestycja #2

Jeśli siedzisz w „Moparach” i chciałbyś zainwestować w Chargera to musisz liczyć się z większym wydatkiem. Dzisiaj postanowiliśmy użyć bazy danych Hagerty do sprawdzenia jak możesz dobrze ulokować pieniądze w Dodge’u Chargerze. Zaczniemy od aut w dobrym (#3 Good) stanie z późnych lat ’60 i wczesnych ’70. Różne modele, różne silniki.

Z powyższego wykresu można wyciągnąć kilka wniosków.

1. Auta kosztujące poniżej $70 000 utrzymują swoją wartość przez lata. Niektóre z nich (te z silnikami High-Performance) podrożeją o $5 000 przez 10 lat, co nie jest rewelacyjną stopą zwrotu przy wydatku rzędu $30 000. Trzeba też pamiętać, że w międzyczasie pojawią się koszty utrzymania klasyka. Następny wykres lepiej zobrazuje szczegóły:

2. Drogie Chargery znacząco straciły na wartości. Przyjrzymy się im bliżej innym razem, ale interesujące jest to że dotyczy to aut z silnikiem HEMI.

3. Jest jeden samochód, którego wartość wzrosła przez 10 lat. Co jest w nim takiego specjalnego?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie zabawny się trochę danymi. Co się stanie jeśli zmienimy kondycję tych aut z dobrej (#3 Good) na idealną (#1 Concours)? Teraz to wygląda trochę lepiej dla HEMI Chargerów. Tak samo jak auta w dobrym stanie (#3 Good) straciły na wartości w 2008-2009 roku, ale w następnych latach mocno zyskały. Niektóre nawet aktualnie są droższe niż w 2006 roku. Czy to już górna granica czy mogą pójść jeszcze w górę? Czas pokaże, ale konkluzja jest następująca – im lepszy stan Chargera tym mocniej zyska na wartości w czasie.

Spójrzmy na to w inny sposób. Co jeśli kupiłeś samochód 5 lat temu?Tak wygląda to zdecydowanie lepiej. Te najdroższe HEMI Chargery w idealnym stanie (#1 Concours) zyskały na wartości prawie $100 000. Wygląda na sporo pieniędzy – za taką kwotę można kupić mieszkanie w większości europejskich stolic. Weźmy na przykład Warszawę.  $100 000 może być nie wystarczające, ale jest bardzo blisko. Wyobraź sobie więc, że trafiłeś super okazję – wykończone mieszkanie trochę z dala od centrum. Ile możesz zarobić na wynajmie przez 5 lat?
5 lat* 12 miesięcy* 2 000 PLN = 120 000 PLN. Odejmij koszty administracyjne i drobne naprawy i wychodzi 80 000 PLN = $21 500. I to w najlepszym scenariuszu, który zakłada że trafisz dobrą okazję i nie będziesz musiał tracić czasu na szukanie lokatorów, którzy nie zniszczą Ci mieszkania.

Pytanie jakie ryzyko wolisz ponieść? Chargera w idealnym stanie czy mieszkanie w stolicy? Ja już podjąłem decyzję. Wybieram Chargera R/T z 1970 roku z silnikiem HEMI.

Ile więc muszę na niego wydać?  Czy ma sens kupno Chargera w idealnym stanie (#1 Concours)? Będzie kosztował znacznie więcej i przy każdej przejażdżce będę obawiał się o najmniejszą ryskę.

Jeśli kupię samochód za $70 000, ponieważ chcę się nim cieszyć weekendami, po pięciu latach jego wartość wzrośnie do $120 000. Nie mało.

Jeśli kupię samochód za $115 000, postawie go w garażu i tylko kilka razy do roku nim wyjadę, po 5 latach jego wartość wzrośnie do $220 000 – wygląda na lepszą inwestycję. Nawet jeśli go zarysuję to po odlakierowaniu całego nadwozia będę do przodu!

Ja na to patrzę w ten sposób. A Ty co o tym myślisz? Podziel sie z nami twoimi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej.

Jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy to na koniec ostatni wykres.

Tak, Chargery były lepszą inwestycją niż S&P500 w wolno rosnącej gospodarce i znacznie lepsze niż złoto w tym samym czasie. Chciałbym to wiedzieć 5 lat temu i mieć $100 000 do zainwestowania. Jak to się potoczy w następnych kilku latach? Czas pokaże.

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Chcesz kupić amerykańskiego klasyka? Zostaw adres e-mail a nie ominie Cię żadna okazja!
Każdego tygodnia w Stanach pojawia się kilka wyjątkowych okazji klasyków. Wiele z nich znika z lokalnego portalu ogłoszeniowego tego samego dnia. Sztuka polega na tym, żeby być pierwszym który kontaktuje się właścicielem.