Dlaczego warto zainwestować w klasyka

Rynek aut zabytkowych w Polsce rozwija się z roku na rok. Nie ma w tym nic dziwnego w końcu stare auta mają duszę. Nie są to nowoczesne plastikowe zabawki z małolitrażowymi silnikami, które są wyżyłowane do niewiarygodnych osiągów.

Kiedyś było inne podejście do klienta. Samochód miał służyć nabywcy przez lata dzięki czemu zrodziło się wiele pięknych historii. Dodatkowo nie było tak wielu ograniczeń prawnych więc nikogo nie dziwiły siedmiolitrowe silniki V8 o mocy dochodzącej do 400 kM. Oczywiście stare samochody nie są piękne tylko dlatego, że mają duże silniki i wysoką żywotność. Tworzone były tak aby cieszyć: oko – gdy do niego podchodziłeś i duszę- gdy już przekręciłeś kluczyk i usłyszałeś warkot silnika. Zdecydowanie,  auta z lat 60 są niesamowite.

Ale wróćmy do tematu inwestycji. Tak jak wspomniałem rynek aut zabytkowych w Polsce rozwija bardzo dynamicznie. Można to zaobserwować po tym jak powstają kolejne organizacje związane z całą kulturą. Czy to targi branżowe jak np. Auto Nostalgia w Warszawie, która w 2016 roku zorganizowała już 6. edycję imprezy, albo Oldtimer Warsaw Show, które w tym roku debiutowała na dużej większej przestrzeni w halach Maximus w Nadarzynie. Co ciekawe na Oldtimer Warsaw Show odbyła się również licytacja aut zabytkowych i co ważne zainteresowanych nie brakowało. Pod młotek trafiło nawet Ferrari 512 BB, którego cena minimalna zaczynała się od 1 450 000 zł. Co prawda na licytacje takiego auta w Polsce jest jeszcze za wcześnie, ale w Stanach nikogo nie dziwią już auta sprzedawana za sumę z sześcioma zerami. Dolarów oczywiście. W Polsce jest również organizacja, która zajmuje się stricte organizowaniem licytacji aut zabytkowych. Podczas aukcji Ardor Auctions we wrześniu 2015 roku, która odbyła się na Stadionie Narodowym (mają rozmach!), wylicytowany został Jaguar E-type z 1973 roku za 145 000 zł!
Trzeba też pamiętać o gazetach, które całą tematykę poświęcają klasykom.  Gorąco polecam Classic Auto a szczególnie numer 112 ze stycznia 2016 roku z Mustangiem Fastbackiem GT z 1968,  który wg nas jest najlepszym Mustangiem w Polsce i jednym z najlepszych na świecie. Super inicjatywą jest też Classic Auto Cup, który współorganizują.
classicautocup

To jak rozwija się kultura aut zabytkowych w Polsce ma ogromny wpływ na wzrost wartości starych samochodów, ale to nie jest najważniejsze. Porozmawiajmy na liczbach. My najlepiej znamy się na Mustangach z lat ’60 dlatego posłużymy się przykładami właśnie tych samochodów. Pomocna będzie baza danych jednego z najbardziej uznanych ubezpieczycieli aut zabytkowych w Stanach – Hagerty, w której znajdziemy wykresy obrazujące jak zmieniały się wartości aut na przestrzeni lat.

Pamiętacie kryzys w 2008 roku? Spowodowany był kredytami hipotetycznymi rozdawanymi praktycznie każdemu (polecam film „Big Short”) przez co wiele osób straciło domy a na rynkach finansowych wybuchła prawdziwa panika.
No to spójrzmy jak to wyglądało w przypadku Mustanga Coupe z 1965 roku z silnikiem High Performance 289ci (4,7l) o mocy 271 kM. Jest to bardzo unikatowa wersja oznaczona literą „K” w numerze VIN.  

K-code wykres
Poszczególne linie odpowiadają stanom aut. Najwyższa to klasa światowa, zachowane w oryginalnym stanie itp. Najniższa to auta wymagające kompletnej renowacji

Kilka tygodni temu na jednym z lokalnych portali ogłoszeniowych w Stanach znaleźliśmy takiego Mustanga (zdjęcie) w naprawdę dobrym stanie za 30 000$. Jak widać da się jeszcze znaleźć dobrą okazję.
00h0h_2VwOI1bFXrQ_1200x900

Ale to jest bardzo unikatowy samochód. Jak zatem ma się sprawa z bardziej popularnymi Mustangami? Weźmy na przykład Mustanga, którego aktualnie mamy w ofercie w Polsce.
_DSC0226

Jest to Fastback z 1967 roku z silnikiem 289ci (4,7l) o mocy 200 kM, który oznaczony jest literą „C” w numerze VIN. Pełny opis

Nightmist Blue wykres

Jak widać temu modelowi Mustanga kryzys też nie był straszny a jego wartość stale rośnie.

Weźmy pod lupę jeszcze jednego droższego Mustanga.  Fastback z 1968 roku z silnikiem  390ci (6,4l) o mocy 325 kM. Ten model oznaczony jest literą „S” w numerze VIN.
S-code 1968 Wykres

Jak widać podczas kryzysu nie stracił na wartości a na przestrzeni 8 lat (2006-2014) jego wartość się podwoiła. Dokładnie takiego Mustanga sprowadziliśmy na życzenie jednego z naszych klientów. Na pewno nie żałuje decyzji. Posłuchajcie jak pracuje jego Mustang.


A co ważniejsze jego Mustang jest jeszcze więcej warty niż przeciętny S-code z 1968 roku. Dlaczego? Przez unikatowość. Tylko jeden taki wyjechał z fabryki. Pełny opis

Marti Prezydencki

No dobrze. Wiemy już, że inwestowanie w klasyki się opłaca. Dlaczego więc WARTO zainwestować w klasyka? Odpowiedz jest prosta. Czy sztabka złota, albo mieszkanie pozwoli Ci na taką zabawę?


Jeśli zainteresował Cię temat Mustangów lub innych zabytkowych amerykańskich odezwij się do nas. Chętnie pomożemy Ci zdobyć wymarzoną inwestycję!
kontakt@inwestujwklasyka.pl
+48 510 725 666 (Mateusz PL)
+1 636 577 2693 (Paweł USA)

PS. Jeśli nie wiesz jak przekonać żonę pokaż jej to zdjęcie i obiecaj częstsze rodzinne wypady za miasto na piknik. 🙂
_DSC0593

PS 2. A jeśli nie masz żony to może przekona Cię zakupu Mustanga ten film

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Chcesz kupić amerykańskiego klasyka? Zostaw adres e-mail a nie ominie Cię żadna okazja!
Każdego tygodnia w Stanach pojawia się kilka wyjątkowych okazji klasyków. Wiele z nich znika z lokalnego portalu ogłoszeniowego tego samego dnia. Sztuka polega na tym, żeby być pierwszym który kontaktuje się właścicielem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *