Kupiłem Bullitta! #13 Wybór części

Remont silnika  – Wybór odpowiednich części.

Okazało się, że cylindry są w całkiem niezłym stanie i wystarczy honowanie. Jest to dla mnie bardzo dobra wiadomość, ponieważ będę mógł zachować moje tłoki i wystarczy wymienić pierścienie. Tłoki są “high compression” dające kompresję 10:1 co przekłada się na trochę więcej mocy. Stopień kompresji 10:1 to według standardów amerykańskich maksymalny nadający się do jazdy na normalnym paliwie, ale trzeba tu wspomnieć, że paliwo w USA ma znacznie mniej oktanów niż Paliwo w Europie. Jeśli jesteś zainteresowany tematem tłoków, polecam ciekawą lekturę tutaj:

Ultimate Ford FE Engine Piston Guide

Głowice są już zrobione, utwardzone gniazda zaworowe, zawory i sprężynki zainstalowane!

Zanim jednak wszystko zostało złożone do kupy musiałem sprawdzić, czy oryginalne sprężynki zaworowe wystarczą, czy muszę kupić twardsze w związku z wymianą wałka rozrządu. Oryginalne sprężynki są dobre do .500 wzniosu i jest mnóstwo wałków do wyboru poniżej tej granicy. Po przeczytaniu kilku artykułów, rozmowach z mechanikami i profesjonalistami zdecydowałem jednak na trochę bardziej agresywny wałek. Wałek który został uszkodzony także wyglądał na nieoryginalny, więc możliwe, że i sprężynki są twardsze, ale sprężynki to nieduży wydatek i nie ma co ryzykować.

Ostatecznie zdecydowałem się na wałek znanej firmy Erson E240222 ze wzniosem .551 i czasem otwarcia 220/228 dla .050 wzniosu.

www.pbm-erson.com

Wałek ten powinien wygenerować trochę więcej mocy i ładniejsze brzmienie, bez zbyt agresywnej pracy.

Sprężynki to PBM Performance 3100

www.pbm-erson.com

Przy rozbieraniu silnika zauważyłem, że łańcuch rozrządu także był już wymieniany na mocniejszy “double roller” Przed jego demontażem sprawdziłem luz, który był 0.2 inch, czyli w granicach specyfikacji (do 0.5 inch), ale później zdecydowałem, że skoro jestem już tak daleko, to kupię także nowy łańcuch. w zestawie z kołami.

www.pbm-erson.com

Podczas długich godzin spędzonych na piaskowaniu i czyszczeniu różnych elementów:

Zastanawiałem się nad kolektorami wydechowymi: Lubię oryginalny wygląd żeliwnych kolektorów, wiem, że w komorze silnika jest bardzo ciasno i wpasowanie sportowych kolektorów nie będzie proste. Jestem świadomy tego, że pociągnie to za sobą modyfikacje reszty wydechu, ale cały czas kusiło mnie znacznie lepsze brzmienie i co najważniejsze odblokowany potencjał na trochę więcej mocy. Znając mnie, za kilka lat zachciałoby mi się trochę więcej mocy, chciałbym coś znowu zrobić z autem i zastanawiał bym się, dlaczego nie zrobiłem tego od razu jak miałem silnik na wierzchu. Idąc dalej tym tropem – odblokowanie wydechu samo w sobie nie da dużo mocy bez udrożnienie dolotu powietrza do silnika. Trzeba by zmienić gaźnik i kolektor dolotowy. Wtedy można już liczyć na znaczący przyrost mocy. Ale trzeba też pomyśleć o sprzęgle, by mogło przenieść tę moc na tylne koła.

Zacząłem więc od kolektorów wydechowych.

Na rynku jest wiele opcji do wyboru, ale po przeczytaniu kilku opinii miałem bardzo sprecyzowane wymagania. Jednym z częściej przewijających się problemów z kolektorami “headers” w mustangach jest ich zbyt niskie położenie pod podwoziem. Był to dla mnie znaczny problem, bo nie planowałem montażu twardszego zawieszenia i nie chciałem rysować kolektorami na każdym spowalniaczu. Zacząłem więc szukać krótkich kolektorów wydechowych. Drugim problemem z którym spotkałem się już w przeszłości jest szczelność układu. Znalazłem ciekawe rozwiązanie na rynku – JBA produkuje kolektory ze specjalnym zaokrąglonym zakończeniem przy tylnej flanszy. Trzecim wymaganiem była dostępność kolektorów powlekanych ceramiką w celu zmniejszenia temperatury w komorze silnika.

Znalazłem te:

www.jbaheaders.com

Dokładnie to czego szukam! Nie są to krótkie kolektory, ale trochę krótsze od pozostałych, specjalnie ze względu na wyżej wymieniony problem numer 1.

Będę do nich musiał dokupić H-pipe:

www.jbaheaders.com

I jeżeli zdecydowałbym się na instalację wspomagania kierownicy, to JBA ma także w ofercie specjalne wychwyty.

Czas na kolektor dolotowy. Pierwsze miejsce w którym zacząłem szukać to strona Edelbrock. Myślałem o Edelbrock Performer, ale natknąłem się na Performer RPM. Zadzwoniłem do producenta, dopytałem o szczegóły i okazało się, że będzie idealnie pasował do mojego zestawienia.

www.edelbrock.com

Edelbrock testuje większość swoich produktów na hamowni i zamieszcza wykresy na stronie.

Taki znalazłem dla Performer RPM na silniku 390ci:

www.edelbrock.com

Będę miał podobny setup u siebie, ale bez głowic PRM i trochę łagodniejszym wałkiem, ale za to z “high compression pistons”. Spodziewał bym się kilka HP i ft-lbs mneij, ale 400 /400 powinno być osiągalne.

Bardzo dużo czytałem o gaźnikach. Wiele opcji do wyboru i jeszcze więcej opinii o każdym z nich. Na początku nastawiłem się na Holley 750 CFM, ale po rozmowach z kilkoma osobami, a w szczególności moim dobrym znajomym mechanikiem, który miał już do czynienia z Holley zmieniłem zdanie. Kiedy zapytałem go co o nim myśli, zapytał: “A masz tyle czasu? To będzie długa rozmowa.” Zanim zdążyłem odpowiedzieć, powiedział: “Kup Edelbrock, Tyle!” W skrócie Holley jest firmą z tradycjami, szczególnie znaną z gaźników sportowych. Są one w stanie wygenerować więcej mocy, ale potrzebują ciągłego strojenia. Doskonale nadają się na tor, ale do jazdy na codzień są trochę mniej praktyczne. Zadzwoniłem do Edelbrock i skorzystałem z ich rekomendacji. 650 CFM, “electric choke” i “vacuum secondaries”.

www.edelbrock.com

Przy wyborze sprzęgła jest kilka elementów na które trzeba zwrócić uwagę. Pierwszy – moc silnika. Jak już wiesz ile HP mniej więcej będzie generował Twój silnik, dodaj 10% dla bezpieczeństwa i od tego zacznij poszukiwania. Sprawdź średnicę Twojego aktualnego sprzęgła jeśli chcesz zachować to samo koło zamachowe, sprawdź średnicę wałka oraz ile zębów ma wielowypust i jesteś w domu.

Moc: 400HP
Średnica: 11”
Średnica wałka: 1-1/16 “
Ilość zębów: 10

Marka – tutaj także posłużyłem się rekomendacją mojego znajomego, który ostatnio przerzucił się na Centerforce.

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Chcesz kupić amerykańskiego klasyka? Zostaw adres e-mail a nie ominie Cię żadna okazja!
Każdego tygodnia w Stanach pojawia się kilka wyjątkowych okazji klasyków. Wiele z nich znika z lokalnego portalu ogłoszeniowego tego samego dnia. Sztuka polega na tym, żeby być pierwszym który kontaktuje się właścicielem.